close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • INFORMACJE O KUWEJCIE

 • KUWEJT
  (Państwo Kuwejt)
  Stolica: Kuwejt
  Waluta: dinar kuwejcki (KWD)
  Język urzędowy: arabski
  Inne języki: angielski

   

  WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
  Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. O wizę można się ubiegać w Ambasadzie Kuwejtu w Warszawie. Obywatele polscy mogą również otrzymać wizę w celu turystycznym na okres do 3 miesięcy na lotnisku w Kuwejcie, bez uprzednich formalności. Do jej uzyskania niezbędny jest paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy. Do Kuwejtu nie zostaną wpuszczone osoby, które posiadają w paszporcie jakiekolwiek ślady pobytu w Izraelu. Opłata za wystawienie wizy wynosi 3 KWD (około 39 PLN). Nie ma możliwości przedłużenia lub zmiany sposobu wykorzystania wizy turystycznej (visit visa) dla innego rodzaju pobytu (np. w przypadku zamiaru podjęcia pracy) bez wcześniejszego opuszczenia terytorium Kuwejtu.
  Polskie paszporty tymczasowe, z wyjątkiem wystawionych przez Ambasadę RP dla osób zamieszkałych w Kuwejcie, nie uprawniają do wjazdu na terytorium Kuwejtu.
  Uwaga: Samotnie podróżującym kobietom do lat 40 władze kuwejckie mogą odmówić wydania wizy, mimo iż w ostatnich latach nie odnotowano takich przypadków w odniesieniu do obywatelek Polski (zaleca się wcześniejszy kontakt z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie).

  W przypadku pytań związanych z innymi rodzajami wiz prosimy kontaktować się z Ambasadą Kuwejtu w Warszawie:
  ul. F. Nullo 13
  00-486 Warszawa
  Tel. 22 622-28-60, 22 969-46-53

  Wydział Konsularny
  Tel. 22 622-22-60 wew. 119
  Email: consularsection@kuwait-embassy.pl

   

  PRZEPISY CELNE
  Nie ma ograniczeń we wwozie waluty. Zabronione jest wwożenie alkoholu, wędlin i innych przetworów z mięsa wieprzowego, materiałów pornograficznych, narkotyków, środków psychotropowych, sterydów, a bez specjalnego zezwolenia - broni i amunicji.

   

  UBEZPIECZENIE
  Przed przyjazdem zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które jest ważne na terenie Kuwejtu.

   

  SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
  Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. W Kuwejcie nie są wymagane szczepienia ochronne. Wizyta u specjalisty w prywatnej klinice kosztuje od 10 do 30 KWD (ok. 125-380 PLN). W zależności od rodzaju schorzenia koszt całodobowego pobytu w szpitalu prywatnym wynosi od ok. 60 do ok. 200 KWD (ok. 760-2500 PLN). Cudzoziemcy legalnie przebywający w Kuwejcie mogą również korzystać z usług państwowej służby zdrowia (relatywnie niski poziom).
  Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

   

  INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
  Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce jest akceptowane przez 3 miesiące w przypadku cudzoziemców przebywających w Kuwejcie na podstawie wiz turystycznych. Cudzoziemcy przebywający na podstawie wiz pobytowych, legitymujący się prawem jazdy swego kraju i mający wyższe wykształcenie mogą uzyskać kuwejckie prawo jazdy ważne we wszystkich krajach Zatoki Perskiej (w przypadkach wątpliwych sugerowany jest kontakt z przyszłym pracodawcą).

   

  PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
  Cudzoziemcy mogą poruszać się bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji złóż ropy naftowej, zakładów energetycznych i przepompowni wody. Wykonywanie fotografii w tych strefach, a także w sąsiedztwie instytucji państwowych i placówek dyplomatycznych zagrożone jest karą grzywny i zatrzymaniem.

   

  BEZPIECZEŃSTWO
  W Kuwejcie zagrożenie przestępczością pospolitą jest znikome. Występuje umiarkowane ryzyko zamachów terrorystycznych. 26 czerwca 2015 r. doszło do samobójczego zamachu bombowego na szyicki meczet Imama Al-Sadika, w którym zginęło 27 osób. Był to pierwszy zamach terrorystyczny w tym kraju od ponad dwudziestu lat.

   

  OBYCZAJE
  Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się odpowiedni strój w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet - nie powinny nosić zbyt krótkich sukienek, szortów czy ubrań z dużym dekoltem. W okresie miesięcznego postu ramadanu nie wolno w miejscach publicznych (od wschodu do zachodu słońca) spożywać jedzenia, pić napojów, palić tytoniu, a nawet żuć gumy do żucia. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika, wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy. W miejscach publicznych nie wskazane jest także okazywanie uczuć (np. pocałunki).

   

  PRZYDATNE INFORMACJE
  Banki czynne są od niedzieli do czwartku. Nie zezwala się na zakładanie rachunków bankowych bez okazania wizy pobytowej.
  Walutę można wymieniać w kantorach i bankach, przy wymianie pieniędzy niezbędne jest okazanie wizy i paszportu.
  Dni wolne od pracy to piątek i sobota.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: